Prirodni načini zaštite povrća i voća od štetočina

Ciklama Blog 2024-04-14

Saznajte kako da koristite biljke kao prirodne repelente protiv štetočina u vašoj bašti. Saveti za kombinacije sadnje koje štite povrće i voće.

Prirodni načini zaštite povrća i voća od štetočina

U svetu organske poljoprivrede, sve veću popularnost dobijaju prirodni načini zaštite biljaka od štetočina. Umesto hemijskih preparata, mnogi baštovani koriste druge biljke koje svojim mirisom ili sastojcima odbijaju određene štetočine. Ovo ne samo da je efikasno, već i potpuno bezbedno po zdravlje ljudi i životnu sredinu.

Biljke koje odbijaju štetočine

1. Celer protiv leptira kupusara i biljnih vaši

Celer je izuzetno koristan u borbi protiv leptira kupusara i biljnih vaši. Preporučuje se da se sadi ispod voćaka koja su napadnuta biljnim vašima, kao i pored kupusnjača. Posebno je efikasan ako se posadi ispod trešnje, gde sprečava pojavu gljivične bolesti monilije.

Oko krompira, celer odbija krompirovu zlaticu i doprinosi zdravlju krtole. Krompir u blizini celera obično bude ukusniji i manje podložan bolestima.

2. Lavanda i mažuran protiv lisnih vaši i mrava

Lavanda (Lavandula angustifolia) i mažuran (Majorana hortensis) su odlični saveznici u borbi protiv lisnih vaši i mrava. Ove aromatične biljke ne samo da će osvežiti vazduh u vašoj bašti, već će i odbiti nepoželjne goste.

3. Kamilica za zdravlje zemljišta

Kamilica (Matricaria chamomilia) ima izuzetno pozitivan uticaj na zemljište u prečniku od oko metra. Ona sprečava pojavu belih crva i pozitivno utiče na biljke u svojoj blizini.

4. Nana protiv štetočina kupusa

Nana (Mentha piperita) je još jedna aromatična biljka koja odbija štetočine kupusa i lisne vaši. Njeno intenzivno mirisno ulje čini je nepodnošljivom za mnoge insekte.

5. Bosiljak kao prirodni repelent

Bosiljak (Ocimum basilicum) svojim mirisom odbija lisne vaši, komarce i grinje. Ova začinska biljka je dvostruko korisna - koristi se u kulinarstvu, a istovremeno štiti vaše biljke.

6. Metvica za zaštitu patlidžana

Metvica (Mentha spicata) posađena između plavih patlidžana štiti ove biljke od napada krompirove zlatice. Ovo je posebno korisno za one koji vole da gaje ovo povrće.

Kombinacije biljaka koje se međusobno podržavaju

1. Borač i mirođija protiv leptira kupusara

Borač (Borago officinalis) i mirođija (Anethum graveolens) zajedno deluju kao efikasan repelent protiv leptira kupusara. Ove biljke treba saditi u blizini kupusnjača.

2. Žalfija, majčina dušica i čubar protiv puževa

Žalfija (Salvia officinalis), majčina dušica (Thymus vulgaris) i čubar (Satureja hortensis) zajedno predstavljaju prirodnu barijeru protiv puževa i golaća.

3. Maslačak protiv glista nematoda

Maslačak (Taraxacum officinalis) je izuzetno koristan u borbi protiv glista nematoda. Ova često zapostavljena biljka zapravo ima velike benefite za zdravlje bašte.

4. Luk i šargarepa - savršena kombinacija

Crni luk posađen u redove sa šargarepom štiti ovo povrće od mrkvine muve i glista nematoda. Ovo je klasičan primer dobre kombinacije biljaka koje se međusobno podržavaju.

Dodatni saveti za prirodnu zaštitu

1. Gajenje starih domaćih sorti

Kad god je moguće, preporučuje se gajenje starih domaćih sorti voća, povrća i vinove loze. Ove biljke su obično otpornije i bogatije biološki aktivnim materijama.

2. Priprema zemljišta

Dobar kvalitet zemljišta je ključ uspeha. Krompir posađen na mestima gde je zemlja prethodnih godina bila neobrađivana obično je zdraviji i manje podložan štetočinama.

3. Kopriva kao prirodno đubrivo

Preparati od koprive su izuzetno korisni za zdravlje biljaka. Kopriva se može koristiti za pripremu prirodnog đubriva koje ne samo da hrani biljke već ih i štiti od bolesti.

4. Šampon protiv vaši

Za borbu protiv bele leptiraste vaši, neki baštovani koriste šampon protiv vaši razređen u vodi. Ovo je neobično, ali efektno rešenje koje ne šteti biljkama.

Zaključak

Prirodni načini zaštite biljaka od štetočina ne samo da su efikasni, već doprinose održivosti i zdravlju celog ekosistema bašte. Kombinovanjem odgovarajućih biljaka i pravilnim održavanjem zemljišta, možete postići izuzetne rezultate bez upotrebe štetnih hemikalija. Eksperimentište sa različitim kombinacijama i pronađite one koje najbolje funkcionišu u vašim uslovima.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.