Kondilomi i HPV virus: Sve što treba da znate o dijagnozi i lečenju
Sve što treba da znate o kondilomima, HPV virusu, dijagnozi, lečenju i vakcinama protiv raka grlića materice. Informativni članak o prevenciji i terapijama.
Šta su kondilomi i kako se prenosi HPV virus?
Kondilomi, takođe poznati kao virusne bradavice ili polne bradavice, su neprijatna virusna infekcija uzrokovana humanim papiloma virusom (HPV). Ovaj virus prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu, ali može se javiti i u drugim delovima tela. HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože, a može se preneti i sa majke na dete tokom porođaja.
Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih neki izazivaju bezazlene bradavice, dok drugi mogu dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema, uključujući rak grlića materice. Najčešći uzročnici kondiloma su HPV tipovi 6 i 11, dok su HPV 16, 18, 31 i 45 povezani sa visokim rizikom od razvoja karcinoma.
Dijagnoza kondiloma
Dijagnoza kondiloma postavlja se na osnovu kliničke slike, gde se uočavaju karakteristične izdužene papilomatozne tvorevine beličaste ili ružičaste boje. Ove bradavice se najčešće nalaze u anogenitalnoj regiji, ali mogu se pojaviti i u drugim delovima tela. Za potvrdu dijagnoze koriste se histološka, ultrastrukturna i imunološka ispitivanja.
Važno je napomenuti da se HPV virus ne može dijagnostikovati analizom krvi, jer ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože. Zbog toga je ključno redovno ginekološko pregledanje, posebno za žene, kako bi se otkrile eventualne promene na grliću materice.
Lečenje kondiloma
Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno. U zavisnosti od lokalizacije i veličine bradavica, koriste se različite metode lečenja. Najčešći pristupi uključuju:
- Krioterapija - spaljivanje bradavica tečnim azotom. Ova metoda je bezbolna i ponavlja se na svaka 3-4 dana do nestanka bradavica.
- Laser - efikasan metod za lečenje unutrašnjih kondiloma, poput onih u vagini ili rektumu.
- Topikalni lekovi - kao što su rastvor podofilotoxina ili trihlorsirćetna kiselina, koji se nanose direktno na bradavice.
- Hirurško uklanjanje - koristi se za veće ili upornije bradavice.
Važno je napomenuti da lečenje uklanja samo vidljive manifestacije virusa, dok sam virus ostaje u telu. Zbog toga je moguć recidiv, pa je neophodno redovno praćenje stanja.
Kondilomi tokom trudnoće
Kondilomi su česti kod trudnica zbog pada imuniteta i drugih fizioloških promena. Tokom trudnoće mogu pokazivati ubrzano širenje, stoga je neophodno lečenje, bez obzira na starost trudnoće. Laserska vaporizacija je sigurna metoda za lečenje kondiloma tokom trudnoće, a u slučaju izraženih promena na grliću materice, može se izvesti 15-20 dana pre termina porođaja.
Vakcine protiv HPV virusa
Vakcine protiv HPV virusa, poput Cervarixa i Gardasila, predstavljaju važan korak u prevenciji raka grlića materice. Ove vakcine deluju na kancerogene tipove HPV virusa, blokirajući njihovu aktivnost. Preporučuju se devojkama i ženama u dobi od 9 do 26 godina, a najveći efekat imaju kod onih koje prethodno nisu bile izložene HPV virusu.
Vakcine se daju u tri doze, sa intervalima od dva i šest meseci nakon prve doze. Iako su vakcine dostupne u privatnim apotekama, njihova cena može biti prepreka za mnoge. Međutim, važno je naglasiti da su vakcine efikasne u sprečavanju infekcije i smanjenju rizika od raka grlića materice.
Zaključak
Kondilomi i HPV virus predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje, mogu se uspešno kontrolisati. Redovno ginekološko pregledanje, pravilna higijena i preventivne vakcine ključni su koraci u borbi protiv ove infekcije. Ako imate sumnju na kondilome, obratite se lekaru i tražite više mišljenja pre nego što započnete terapiju.